Ameliyatsız Çözümler

Bugün tüm dünyada şişmanlık (obezite) bir numaralı sağlık sorunu olmaya adaydır. O kadar ciddi ve yaygındır ki artık bir şişmanlık salgınından bahsedilebilir. Tüm dünyada 1,5 milyar kişi fazla kilolu, 500 milyon kişi şişmandır.

Enerji Harcanması

Günümüz toplumunda ulaşım kolay ve taşıtlarla, iş yaşamı da genelde bedensel olmayan etkinliklerden oluştuğu için gıdalarla alınan enerji harcanamamaktadır. Bu nedenle kişiler her gün düzenli egzersiz yapmalıdır. Kural olarak haftada en az 5 gün yarım saat boyunca ara vermeden spor yapılması önerilmektedir. Bu şekilde yapılan düzenli egzersiz aynı zamanda kalp sağlığı için de çok gereklidir. Buna ek olarak mümkün olduğunca yürüyüş yapmak, yakın yerlere yürüyerek gidilmesi, asansör yerine merdivenlerin kullanılması destekleyici olur.

Enerji (Kalori) Alımının Azaltılması

Bu plandaki ilk basamak diyet uygulamasıdır. Protein ve vitamin eksikliğine yol açmayan mutlaka diyetisyen kontrolü altındaki diyet uygulamaları ilk basamakta uygulanır. Diyet ile kilo verme hızı çok fazla olmamalıdır. Ayda en fazla 1-2 kg verilmesi kabul edilebilir bir kilo verme hızıdır. Bundan daha hızlı kilo vermek ile ek rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

İlaç Uygulamaları

Diyet ile çözüme ulaşılamayan veya diyete ek destek olarak bazı ilaçlar kullanılabilir. Bunlar içinde en güvenli olanı bağırsaktan yağ emilimini azaltan “orlistat” adlı ilaçtır. Bu ilacın bile ciddi yan etkileri olabilir. Diğer ilaçların fazla etkinlikleri yoktur veya ciddi yan etkileri vardır. İnternette, sosyal medyada satışı yapılan çok etkili olduğu öne sürülen hiçbir takviye/gıda desteği ya da ilaç kullanmayın lütfen.

Ek Girişimler

Mide balonu

Mideye endoskopi ile yerleştirilen özel bir balon, mide içinde şişirilir. Balonun şişmiş hacmi midede tokluk/doygunluk hissi yaratır. Bu şekilde kişi daha az yemek yer. Bu girişimin tehlikesi azdır ama başarısı da aynı derecede düşüktür. Balon 6 ay sonra çıkarılmak zorundadır. Hastaların önemli bir kısmı tekrar kilo almaktadır.

Mide botoksu

Çoğunuzun duyduğu botoks uygulaması tekrar mide için de kullanılmaya başlamıştır. Derideki kırışıklar için alttaki kasları felç ederek kırışıkları gideren bu yöntem estetik amaçlı yaygın olarak kullanılmaktadır. Benzer mantıkla endoskopi ile midenin kas tabakasına enjekte edilen botoks mide kaslarını felç eder. Bu da mide boşalımını geciktirir ve tokluk hissi yaratır. Tabii bunun da etkisi geçicidir. 3-6 ay sonrasında mide yine eski işlevine geri döner. İşlem riski azdır ancak yine mide balonu gibi başarısı düşüktür.

Kliniğimde bu iki yöntemi de uygulamıyor ve önermiyorum.

Prof. Dr. Tarık Zafer Nursal

Randevu ve Bilgi Almak İçin

Randevu Alın

Kliniğimden randevu almak için lütfen aşağıdaki formu doldurun.

Prof. Dr. Tarık Zafer Nursal

📍İstanbul Emsey Hospital

📍Adana

  0 (534) 892 99 59    Pzt-Cuma: 10:00 – 18:00 Cts: 11:00 – 16:00

Yol Tarifi Alın