Obezite Ameliyatları

Bugün tüm dünyada şişmanlık (obezite) bir numaralı sağlık sorunu olmaya adaydır. O kadar ciddi ve yaygındır ki artık bir şişmanlık salgınından bahsedilebilir. Tüm dünyada 1,5 milyar kişi fazla kilolu, 500 milyon kişi şişmandır.

Ameliyat dışı yöntemler (diyet-spor gibi) fayda etmediği zaman daha ciddi girişimler düşünülebilir. Bu girişimlerin uygulanması için bazı koşullar gereklidir. Kişinin BKİ’nin 40’ın üzerinde veya 35’in üzerinde olup ek sistemik hastalığının (diyabet, yüksek tansiyon, kalp rahatsızlığı v.b.) olması gerekir. Bu arada bu kişinin en az 6 ay boyunca diğer kilo verme yöntemlerini denemiş olması beklenir.
Girişimler veya ameliyatlar temelde 2 grup altında değerlendirilir:
* Kısıtlayıcı (Hacim Azaltıcı) İşlemler
* Emilim Azaltıcı İşlemler
Bazı işlemler ise bu iki tekniğin birleştirilmesinden oluşur.
Tüm bu ameliyatlar laparoskopik (kapalı) yöntemle yapılmaktadır.

Kısıtlayıcı işlemler

Kısıtlayıcı (hacim küçültücü) işlemlerde ise ince bağırsakta bir işlem yapılmaz ancak sindirilebilecek besin miktarı mide düzeyinde azaltılır. Bunun içine midenin içine balon yerleştirmek, mide kelepçesi takmak sayılabilir. Ayrıca mide katlanarak veya büyük bir kısmı çıkartılarak mide hacmi küçültülebilir. Bu işlemler ince barsak düzeyinde yapılan emilim önleyici işlemlere göre daha az soruna yol açan yöntemlerdir.

Mide kelepçesi

Ayarlanabilir mide bandı bir zamanlar çok popüler olmuştu. Yemek borusunun hemen altına mideyi saran şişirilebilir bir bant yerleştirilmektedir. Deri altına yerleştirilen hazne içine sıvı verilerek bant istenilen kalınlığa getirilip mide daraltılır. Ancak bu yöntemde midenin açlık-tokluk hormon üreten kısmı alınmadığı için etkisi azdır. Ayrıca yerleştirilen silikon bandın midede ve çevre dokuda yarattığı tahribat sonucu orta-uzun dönem komplikasyon oranları yüksek olduğu için son 10 senedir bu ameliyatı yapmıyorum.

Mide katlama

Midenin kendi üzerine rulo şeklinde kıvrılarak uygulanan bir tekniktir. Amaç mide hacmini ve dolayısıyla alınan gıdanın azaltılmasıdır. Ancak midenin açlık-tokluk hormonu salgılayan kısmı alınmadığı sadece kıvrıldığı için; kişi bu hormonlar salgılanmaya devam ettiği için beyindeki açlık hissi devam eder. Ayrıca aşırı yeme devam ettiği ya da edeceği için konulan dikişler açılmakta mide yine eski hacmine genişleyerek ulaşmaktadır. İlk başta bu da popüler olmakla birlikte artık tüm dünyada terk edilmiştir. Ben de kliniğimde 8 senedir bu ameliyatı yapmıyorum.

Tüp mide ameliyatı

Bu ameliyatta midenin gıdayla birlikte genişleyen kısmı çıkartılır. Böylece mide hacmi %85 dolayında azalır. Bu da çabuk doymaya neden olur. Ayrıca midenin açlık-tokluk hormon salgılayan kısmı da çıkartıldığı için kişi beyinde de daha çabuk tokluk hissine ulaşır. Ameliyat %85 ameliyatıdır. Yani midenin %85’i alınır, kişi fazla kilolarının %85’ini ilk 2-3 sene içinde verir, hastalarda %85 dolayındadır. Mevcut tıbbi, klinik ve kişisel bilgilerle diğer yöntemlerden daha başarılıdır. Kliniğimde ve dünyada obezite için en yaygın yapılan ameliyat haline gelmiştir. Tercih ettiğim yöntem budur. Ancak bazı hastalarda bu yöntem tek başına yeterli olmayacaktır. (link—- bir sonraki başlık)

Emilim azaltıcı ameliyatlar

Kısıtlayıcı ameliyatların (tüp mide gibi) yetersiz olduğu bazı durumlar vardır. Başlıca; alkol, şerbet, meyve suyu gibi yüksek kalorili sıvıların ve çikolata, şeker gibi kolay eriyebilir yüksek kalorili katı gıdaların tüketilmesidir. Bunlar tüp mide ameliyatı gibi bir ameliyat sonrası midede hiç beklemeden (yani tokluk hissi yaratmadan) doğrudan tüm kalori ve gıdaların emildiği ince bağırsağa geçer. Buradan hızla bedende fazla kilo olarak depolanır.

Böyle eğilimleri olan bireylerle gerektiğinde (çoğunlukla) yalnız bire bir konuşmak, suçlama ya da yerme olmadan, utanma-sıkılmayı kaldırarak, tüm alışkanlıklarını, eğilimlerini ve gıda tercihlerini ayrıntılı öğrenmek gereklidir. Bu tarz bir görüşme tüm obez bireylerle yapılmalıdır. Böylece doğru bir strateji belirlenebilir. Bu doğru bilgiyi sağlamak için kliniğimde en az 45 dakika hastamla yalnız görüşüyorum.

Eğer yüksek kalorili sıvı eğilimi olan bir hastam olursa artık emilim azaltıcı ameliyatları planlamak gerekir. Siz de, özellikle de siz, her kıyafetin herkese olmayacağını, bunun bir fabrikasyon-çoklu üretim olmayacağını bilirsiniz.

Bay-pas ameliyatları

Emilim azaltıcı tüm ameliyatlar kısaca bay-pas ameliyatları altında tek bir başlıkta incelenebilir. Burada amaç alınan gıdanın bedende kalori ve yağ olarak emilip depolanmasının önüne geçmektir. Kişinin durumuna göre bağırsağın 150-250 cm.lik kısmı atlanır (bay-pas edilir). Böylece yenilen ya da içilen gıda emilmeden yoluna devam eder. Çok etkili bir yöntemdir.

Ancak ciddi oranda kilo vermeye yarasa da bazı yan etkileri vardır. Yemekle birlikte alınan yağlar da emilmediği için bazı kişilerde ameliyat sonrası kötü kokulu ve sık dışkılama gibi sorunlara yol açar. Ayrıca su, tuz ve vitamin eksikliği tüp mide ameliyatına göre daha fazla gözlenir.
Kilo verme için hangi ameliyat kullanılırsa kullanılsın kişinin bu işe İSTEKLİ olması, işlem sonrası ortaya çıkabilecek sorunlarla baş edebilmek için uygun şekilde BİLGİLENDİRİLMESİ, işlem sonrası uzun süreli İZLEM için hazır olması gereklidir.

Prof. Dr. Tarık Zafer Nursal

Randevu ve Bilgi Almak İçin

Randevu Alın

Kliniğimden randevu almak için lütfen aşağıdaki formu doldurun.

Prof. Dr. Tarık Zafer Nursal

📍İstanbul Emsey Hospital

📍Adana

  0 (534) 892 99 59    Pzt-Cuma: 10:00 – 18:00 Cts: 11:00 – 16:00

Yol Tarifi Alın