Fıtık Nedir ?

Kasık ve karın fıtıkları çok yaygın görülen hastalıklardır. Yüz kişiden birinde kasık veya karın duvarı fıtığı vardır. Ancak fıtık büyümedikçe veya ağrı yapmadıkça doktora gidilmez ya da bazen fıtık olduğu fark edilmez.

Fıtık Nedir?

Güncel Türkçe sözlükte fıtık “İç organlardan bir parçanın, genellikle bağırsak bölümünün karın çeperlerini geçip deri altında ur gibi bir şişkinlik yapması” tanımlanmıştır. Kasık, eski karın yarası ve göbek bölgesi de dahil olmak üzere karın fıtıkları çok yaygın görülen hastalıklardır.

Yüz kişiden birinde kasık veya karın duvarı fıtığı vardır. Ancak fıtık büyümedikçe veya ağrı yapmadıkça doktora gidilmez ya da bazen fıtık olduğu fark edilmez. Ancak bu yaygın rahatsızlığın ciddi sorunlar yaratma olasılığı vardır.

Temel Anatomi

Karın duvarı çok katlı kas ve liflerden oluşur. Göğüs kafesi ve kafatasının aksine karın içi organları yerinde tutan ve koruyan sadece bu yumuşak dokulardır. Çok katlı tabakaların kas lifleri birbirini çaprazlayacak şekilde konumlandığı için karın bölgesi hem esnek hem de güçlüdür.

Ancak bazı bölgelerde zayıflıklar vardır ya da başka nedenlerle yapılan karın ameliyatlarıyla zayıf bölgeler oluşur.

Randevu ve Bilgi Almak İçin

Randevu ve Bilgi Alın

Kliniğimden randevu ve bilgi almak için lütfen aşağıdaki formu doldurun.

Prof. Dr. Tarık Zafer Nursal

📍İstanbul Emsey Hospital

📍Adana

  0 (534) 892 99 59    Pzt-Cuma: 10:00 – 18:00 Cts: 11:00 – 16:00

Yol Tarifi Alın