Kemoterapi

Kadınlarda en sık görülen kanser türü ve yaklaşık olarak 8 kadında birinin, hayatının bir döneminde kapısını çalıyor. Oysa erken evrede saptanan meme kanserinin tedavi edilme olasılığı yüzde 100’e yakın

Kemoterapi

Kanser hastalığında özel ilaçların verilmesi kemoterapi uygulaması olarak adlandırılır. Bu ilaçlar damardan ya da ağızdan verilir; damardan yayıldıkları için etkileri tüm beden üstündedir. Bu ilaçlar temel olarak kanser hücresi gibi hızlı üreyen ve bölünen hücreleri hedef alır. Maalesef saç kökleri, barsak iç yüzeyi, kemik iliği, bağışıklık sistemi hücreleri gibi bedenin bazı hücreleri de hızlı bölünmektedir. Bu nedenle bu normal dokularda kemoterapi sırasında zedelenir.

Bu ilaçlar hem bedenin kendini toparlaması için hem de kanser hücrelerinin üreme tepkisinin yüksek olduğu dönemlere göre ayarlanır ve belirli aralıklarla örn. 21 günde bir, 6 kez verilirler. Hastanın ve hastalığın durumuna göre doz aralıkları ve sayıları değişebilir.

Kanserli dokuda bazı özel proteinler araştırılarak kanserin ilerleme potansiyeli belirlenebilir. Buna göre ayarlanmış özel ilaçlar kullanılmaktadır. Ayrıca beden üzerindeki etkiyi azaltmak için kanser hücrelerine daha odaklı ilaçlar geliştirilmeye çalışılmaktadır.

Randevu ve Bilgi Almak İçin

Randevu Alın

Kliniğimden randevu almak için lütfen aşağıdaki formu doldurun.

Prof. Dr. Tarık Zafer Nursal

📍İstanbul Emsey Hospital

📍Adana

  0 (534) 892 99 59    Pzt-Cuma: 10:00 – 18:00 Cts: 11:00 – 16:00

Yol Tarifi Alın