Fıtık Tedavisi

Kasık ve karın fıtıkları çok yaygın görülen hastalıklardır. Yüz kişiden birinde kasık veya karın duvarı fıtığı vardır. Ancak fıtık büyümedikçe veya ağrı yapmadıkça doktora gidilmez ya da bazen fıtık olduğu fark edilmez.

Fıtık Tedavisi

Fıtık mekanik bir hastalıktır. Karın içi basıncı dışarıya her zaman daha yüksek olacağı için çok yüksek olasılıkla giderek büyüyecektir. Bu durumda hem organ sıkışma riski artacak hem de ameliyat ile onarım zorlaşacaktır.

Fıtığın tek tedavisi ameliyattır. Ancak bazı özel durumlarda, kişinin hiç yakınması yok, organ sıkışma olasılığı düşük, fıtık zaman içinde büyümüyor ya da ameliyat riski çok yüksek ise dikkatli gözlem ile hasta izlenebilir.

Günümüzde artık fıtık için açık ya da kapalı (laporoskopik) onarımlar yapılmaktadır. Laparoskopik onarımlarda hemen her zaman sentetik yama destek amaçlı kullanılır. Açık onarımlarda da artık çoğu zaman sentetik yama kullanılır. Kesi fıtıklarında ise yama destekli doku kaydırmaları da artık kullanılmaya başlanmıştır.

Kasık Fıtık Ameliyatı

Tüm dünyada en yaygın yapılan ameliyattır. En az 2 milyon kişi her sene kasık fıtığı ameliyatı olmaktadır. Bunların çoğu açık ameliyatlar olup kasık bölgesinde bir kesi ile onarım yapılmaktadır. Yine çoğunlukla sentetik yama kullanılmaktadır. Açık ameliyat belden uyuşturma ya da bölgesel uyuşturma ile yapılabilir.

Laparoskopik ameliyat 3 küçük delik açılarak karın içinden yapılan bir onarımdır. Açık onarımın aksine mutlaka genel anestezi (tamamen uyuma) ve her zaman yama kullanımı gerektirmektedir. Bu dezavantajlarına rağmen kısa ve uzun dönemde daha az ağrı, daha az iz bırakması ve daha erken normal hayata dönüş gibi üstünlükleri vardır. Ancak çok daha az olsa karın içi organların yaralanma riski vardır. Ayrıca kapalı ameliyat için daha fazla deneyime gereksinim vardır. Ben hastalarımın çoğunu kapalı yöntem ile ameliyat ediyorum.

Göbek Fıtık Ameliyatı

Çoğu göbek fıtığı küçük olduğu için sentetik yama kullanmadan açık ameliyat daha uygundur. Bilimsel çalışmalara göre fıtık boyun açıklığı 3 cm’den küçük karın (göbek, epigastrik ve kesi fıtığı – kasık fıtığı hariç) fıtıklarında yama kullanmadan doğrudan dikiş ile onarım yeterlidir. Daha büyük fıtıklarda sentetik yama kullanmak gerekir.

Hasta veya cerrahın görüşü doğrultusunda kapalı (laparoskopik) ameliyat da mümkündür.

Epigastrik, Kesi ve Ostomi Fıtığı Ameliyatı

Bu fıtıkların tedavisinde de hem açık hem de kapalı (laparoskopik) yöntem kullanılabilir. Çoğunlukla karın duvarının en alt kısmına yerleştirilen sentetik bir yama tercih edilir.

Yeni bazı yöntemlerde hem sentetik yama hem de karın duvar katmanlarının kaydırılması ile daha iyi sonuçlar alındığı bildirilmiştir. Ben bu yeni yöntemleri daha etkili buluyorum ve kullanıyorum.

Böğür ve Diğer Nadir Fıtıklar

Her ne kadar kapalı (laparoskopik) yöntemler kullanılabilse de benim tercihim bu gibi ulaşılması zor fıtıklarda açık yöntemdir. Hemen her zaman sentetik yama kullanımı gerekmektedir.

Randevu ve Bilgi Almak İçin

Randevu Alın

Kliniğimden randevu almak için lütfen aşağıdaki formu doldurun.

Prof. Dr. Tarık Zafer Nursal

📍İstanbul Emsey Hospital

📍Adana

  0 (534) 892 99 59    Pzt-Cuma: 10:00 – 18:00 Cts: 11:00 – 16:00

Yol Tarifi Alın