Kolon (Kalın Bağırsak) Kanseri

Kolon (kalın bağırsak) kanseri bağırsağın son kısmında gelişen kanserdir. Dünyada 3. sırada görülen kanser tipidir. Çevresel ve ailesel etkenleri vardır.

Kolon Kanseri

Kolon (kalın bağırsak) kanseri bağırsağın son kısmında gelişen kanserdir. Dünyada 3. sırada görülen kanser tipidir. Çevresel ve ailesel etkenleri vardır.

İşlenmiş et, kırmızı et, aşırı alkol, sigara, şişmanlık kolon kanserini artıran etkenlerdir. Fiziksel aktivite, bol lifli sebzeler, tam tahıllar, süt ürünleri riski azaltmaktadır.

Ailesinde kolon kanseri ya da yaygın polip hastalığı olanlarda bu hastalık daha fazla görülmektedir.

Genellikle polip diye adlandırılan kalın bağırsağın iç kısmındaki zarın kabarcıklarından gelişir. Diğer kanser türlerinde olduğu gibi erken tanı önemlidir. Bunun için özel bir risk faktörü yoksa 50 yaşından itibaren tarama önermekteyiz. Hatta bazı kaynaklar 45 yaşından sonra tarama önermektedir.

Tarama hiçbir yakınması olmayan kişiler için erken tanı amacıyla yapılır. Bunun için her sene dışkıda gizli kan testi ve muayene, 10 senede bir kolonoskopi uygun olur.

Kolon Kanseri’nde Belirtiler ve Tanı

Dışkılama düzeninde değişiklik, karın ağrısı, dışkının tam boşaltılamama hissi, dışkıda kan görülmesi, halsizlik, kansızlık ve istemsiz kilo kaybı kolon kanser belirtilerdir. Bu yakınmaları olan kişilerin zaman geçirmeden doktora başvurmasını öneririm.
Tanıda en önemli araç kolonoskopi ve şüpheli alanlardan alınan biyopsidir. Ayrıca gerekli durumlarda karın bilgisayarlı tomografi yapılır.

Kolon Kanseri’nde Tedavi

En önemli basamak ameliyattır. Ameliyatta amaç kanserli dokunun sağlam sınırlarla birlikte çıkarılması ve ilgili lenf düğümlerinin temizlenmesi şeklindedir. Kapalı yöntem (laparoskopik)de dahil olmak üzere bu ameliyatları kliniğimde başarıyla yapmaktayım.

Kemoterapi ve radyoterapi tedavinin ayrılmaz parçasıdır. Bunların yönlendirilmesi için de planlama yapmaktayız.

Randevu ve Bilgi Almak İçin

Randevu Alın

Kliniğimden randevu almak için lütfen aşağıdaki formu doldurun.

Prof. Dr. Tarık Zafer Nursal

📍İstanbul Emsey Hospital

📍Adana

  0 (534) 892 99 59    Pzt-Cuma: 10:00 – 18:00 Cts: 11:00 – 16:00

Yol Tarifi Alın