Fıtık Tedavisi Öncesi / Sonrası Bilmeniz Gerekenler

Muayene ve Bilgilendirme

Ameliyat öncesi kliniğimde tüm hastalarımı bizzat kendim muayene eder ve ayrıntılı öykülerini alırım. Bu aşama tedavi ve danışma sürecinin vaz geçilmez bir parçası olup gerektiği kadar zaman ayrılarak yapılmalıdır. İyi bir öykü alma ile hastalığın ne boyutta olduğu, ek sorunların olup olmadığı, ek hastalıkların varlığı ve kişinin genel endişe düzeyini belirlerim.

Ayrıca iyi bir genel muayene, yine hastalığın durumu, daha önce bilinmeyen sağlık sorunlarının saptanması ve gerektiğinde diğer sağlık sorunları için ayrı tedavi sürecini başlatmamı sağlar.Tabii ki tam ve anlaşılabilir bir bilgilendirme her hasta için yapılmalıdır. Hastamın ve yakınlarının bana güven duyması ancak ve ancak bu üç aşama (öykü, muayene, bilgilendirme) eksiksiz olursa mümkündür.

Fıtık Ameliyat Öncesi

Ne olacak, neler yapmalısınız?

 1. Muayene ve bilgilendirmeden sonra ortak seçeceğimiz hastanede takım arkadaşlarımın organizasyonu ile anestezi hazırlıkları için yönlendirileceksiniz.
 2. Hastanedeki anestezi/ameliyat öncesi hazırlık genellikle ameliyattan önceki gün ya da hafta içinde yapılır.
 3. Hazırlık için kan testleriniz yapılır, akciğer filminiz ve EKG (kalp grafisi) çekilir. Gerektiğinde ek tetkikler ve konsültasyonlar istenir.
 4. Kan sulandırıcı kullanıyorsanız ilacın cinsine göre bu ilacın 2-5 gün önce durdurulması gerekir. Bazı durumlarda bu ilaçlar durdurulduktan sonra özel bir kan sulandırıcı tarafımızdan önerilebilir.
 5. Kent dışından geliyor ve kalacak yeriniz yoksa hazırlıklar için ameliyatın bir ya da birkaç gün öncesinde sizi hastaneye yatırabiliriz. Ancak hazırlıkları biten çoğu hastam ameliyat sabahı yatış için gelir.
 6.  Hastaneye gelirken kişisel temizlik eşyalarınızı (Diş fırçası, dişi macunu, tarak vb.), terlik ya da rahat spor ayakkabısı, rahat iki parçalı eşofman ya da pijama (üst kısmının önden ilikli, fermuarlı ya da çıtçıtlı olması önemlidir. Gecelik ya da entari tarzı bir giysi uygun olmayacaktır.) getirmeyi unutmayın.
 7. Ameliyattan önceki akşam banyo yapılmalıdır. Ancak tüy temizliği yapmayınız. Bu sırada oluşacak küçük kesikler yara enfeksiyon riskini artırır. Gerektiğinde bu temizliği ameliyat masasında siz uyuduktan sonra takım arkadaşlarım yapacaktır.
 8. Ameliyattan önceki gece yarısından itibaren ağızdan su dahil hiçbir şey almamanız gerekir. Tansiyon, şeker ve bazı hastalıklarda kesilmemesi gereken ilaçlar için bu ilaçları bir yudum su ile almanızı önerebiliriz.
 9. Büyük bir göbek fıtığı ya da karın fıtığı ameliyatı olacaksanız yanınızda bir karın korsesi getirin lütfen. Kasık fıtık ameliyatında gerekli değildir.
 10. Hastane odanıza yerleştikten sonra kat hemşireleri onam formlarını imzalatacaklardır. Ek risk faktörlerinize göre pıhtı oluşum riskini azaltan özel bir çorap giydirilecek ve kan sulandırıcı bir iğne yapılacaktır.
 11.  Damardan verilecek ilaçlar için damara ince bir kateter yerleştirilecektir.
 12. Ameliyatın hemen öncesinde tüm giysilerinizin çıkarılması istenecektir. Tabii ki üstünüze giymek için özel bir giysi verilecektir.
 13. Ameliyat için ameliyata gitmeden hemen önce idrarınızı yapmanızı öneririm.
 14. Takım arkadaşlarım sizi nakil sedyesi ile ameliyathaneye götürecek ve orada artık ameliyat odasına alınacaksınız.
 15. Ameliyat masasında anestezi takımı hızla sizin ameliyat sırasında güvende olmanızı sağlayacak bazı cihazları ayarladıktan sonra uyku sağlayacak ilaç vereceklerdir.
 16. Merak etmeyin güvenliğiniz ve mahremiyetiniz sağlanacaktır. Ameliyatınızı bizzat ben yapacağım. Ben ve takım arkadaşlarım hep yanınızdayız.
 17. Büyük göbek fıtık ya da karın fıtık ameliyatı olacaksanız siz uyuduktan sonra idrar sondası yerleştirebiliriz.

Fıtık Ameliyat Sonrası

Ne olacak, neler yapmalısınız?

 1. Ayılma odasında kendinize gelirken yanınızda anestezi takımından biri olacaktır. Bu sırada heyecan, ağrı ve nerede olduğunuzu bilememe gibi duygularınız olabilir. Merak etmeyin emin ellerdesiniz.
 2. Solunum ve bilinç durumunuz iyi olunca sedye ile odanıza çıkarılacaksınız.
 3. İlk birkaç saat uykuya eğiliminiz olabilir. Bu hem verilen narkozun bazılarında devam eden etkisi hem de verilen güçlü ağrı kesicilerdendir.
 4. Ameliyatınız ile bilgiyi ben size ve hasta yakınlarınıza vereceğim. Ancak siz yanınıza geldiğimi ilaçlar nedeniyle hatırlamayabilirsiniz.
 5. İlk 6-8 saat yatağınızda kalmanızı isterim. Ama yine de pıhtı riski için yatağınızda ayaklarınızı hareket ettirmeniz, sağa sola dönmeniz iyi olur.
 6. Bu arada derin nefesler almanızı ve ciğerlerinizi şişirmenizi öneririm. Bu solunum risklerinizi azaltacaktır.
 7. 6-8 saat sonra ilk yürüyüşünüzü kat personelinin desteği ile yapacaksınız. Özel bir durum olmadıkça harekesiz yatan hastayı pek istemeyiz. Unutmayın pıhtı ve solunum risklerinizi azaltmak için hareket önemlidir.
 8. Ayrıca solunum egzersizi için bir üfleme aleti verilebilir. Öksürmekten korkmayın, yarada açılma olmaz, elinizi yaranızın üstüne koyarak öksürebilirsiniz. Böylece akciğerleriniz daha kolay temizlenir.
 9. Özel bir durum olmadıkça bu sırada su, çay, meyve suyu gibi sıvılar içmeye başlayacaksınız. Sonrasında hafif gıdalar ve ertesi gün normal kahvaltı yapabileceksiniz.
 10. İdrar sondası yerleştirilmiş ise genelde ertesi gün sondayı çekeriz.
 11. Büyük göbek fıtığı ya da karın fıtığı ameliyatı olmuşsanız yanınızda getirdiğiniz karın korsesini ayağa kalktığınızda kullanmanız gerekecektir. Bu korseyi 3-6 boyunca takmanız uygun olacaktır. Kasık fıtığı ameliyatında korse gerekli değildir.
 12. Karın ve büyük göbek fıtıklarında ameliyat sahasında toplanacak sıvıların dışarı alınması için dren adı verilen özel bir boru yerleştirmiş olabilirim. Drenleri genelde taburcu olmadan 2-3 gün içinde çıkartırız. Kasık fıtığında böyle düzeneğe gerek olmaz.
 13. Kasık ya da göbek fıtık ameliyatı olmuşsanız ameliyatın ertesi günü eve gidebilirsiniz.
 14. Karın fıtığı ameliyatı olmuşsanız bazen ameliyat sonrası gıda alımınız 1-2 gün, evinize gitmeniz 3-4 gün gecikebilir.

Randevu ve Bilgi Almak İçin

Randevu ve Bilgi Alın

Kliniğimden randevu ve bilgi almak için lütfen aşağıdaki formu doldurun.

Prof. Dr. Tarık Zafer Nursal

📍İstanbul Emsey Hospital

📍Adana

  0 (534) 892 99 59    Pzt-Cuma: 10:00 – 18:00 Cts: 11:00 – 16:00

Yol Tarifi Alın